Chcem vs. chcel by som

Asi chcem tak trochu cikaťKaždý si dnes myslí, že vie, čo chce. Keď však dôjde na lámanie chleba, tak je to zrazu inak. Pritom vyjasniť si, že čo presne chcem, je jedným z prvých krokov k tomu, aby ste niečo naozaj dosiahli. V čom je teda problém?

Nie je totiž „chcem“ ako „chcem“. Veľa ľudí sa totižto odnaučilo používať správny význam slov, a potom sa čudujú, že veci nejak nefungujú. Za celým kameňom úrazu sa totiž skrýva jedna malá drobnosť, ktorá okamžite rozhodne, či zlyháte, alebo máte vysokú šancu na úspech. Ešte predtým, než vôbec pohnete prstom.

Chcem vs. chcel by som

Tou drobnosťou je uvedomiť si, čo to znamená slovo „chcem“. Pretože takmer všetci, ktorí o tom nevedia, si ho mýlia s frázou „chcel by som“. A tento omyl berú ako štandard. Pričom si tým sami vytvárajú neúspech, a potom na tom ešte aj tvrdo pracujú, aby sa im to nepodarilo.

Aký je v tom teda rozdiel?

Slovo „chcem“ znamená, že to bezpodmienečne chcem. Bez ohľadu na námahu, na peniaze, na čas, na priateľov, na všetko, vrátane samého seba. Je to maximálne odovzdanie sa tomu, to čo chceme, bez zrnka pochybovania o tom, či je to presne tá správna vec, a odrezanie sa od všetkých ostatných možností. Je to to povestné spálenie všetkých mostov za sebou. Až do doby, dokým sa nedostaneme do cieľa.

Naproti tomu „chcel by som“ znamená, že by sme niečo možno aj chceli, ale chceme to podmienečne. Hneď vytasíme zoznam podmienok, za ktorých sa to musí splniť. A verte, že ich je mnoho. Tie podmienky sa po pár rokoch prejavia ako výhovorky. Len to v prvej fáze ešte tak nevyzerá. A je to odsúdené k neúspechu, ak teda náhodou nevystrelí nejaká motyka. Pretože veci okolo seba takmer nikdy nemôžeme ovplyvniť. Ovplyvniť môžeme na 100 percent iba sami seba. A aj to iba po dlhom tréningu. Ostatné veci sú totiž mimo našu kontrolu. Aj keď vyzerajú, že nie sú.

Príklad

Typickým príkladom na „chcel by som“ je to, keď niekto akože chce zarábať viac peňazí. Svätosväte vám väčšina takýchto ľudí bude vravieť, že samozrejme, všetci chceme viac peňazí, veď kto by to nechcel? A minimálne niekoľko sekúnd budú vnímaví na všetky návrhy, ako zarobiť peniaze. Ideálne čím rýchlejšie a s čím menšou námahou.

Potom ale príde okamih pravdy. Keď im poviete, že sa musia naučiť kopec nových zručností, tvrdo pracovať a obetovať tomu svoj starý život, tak sa z nich takmer všetci stiahnu. A začnú vyťahovať výhovorky, prečo to nejde. Lebo na to nemajú bunky, lebo im je zrazu dobre tam kde sú, lebo im to stačí, lebo lebo lebo… Čiže vytiahnu na vás ten zoznam podmienok, ktorý musí byť splnený, aby sa panstvo uráčilo pohnúť svojim zadkom. Čo samozrejme takmer nikdy nebude. Pretože ako hovorili už starí Rimania – „ak chceš zmeniť svet, zmeň najprv seba“. A do toho sa takmer nikomu nechce. Lebo to nechcú naozaj.

Ďalšie príklady

Pre ďalšie príklady nemusíte chodiť ďaleko. Nájdete ich za každým rohom. Pri tom, ako sa dnes ľudia nešťastne cítia, vám každý jeden povie, že by chcel lepšiu prácu, lepšie vzťahy, lepšie zdravie. Tak mu naivne začnete pomáhať, a radiť, najmä keď ste sa tam už dostali sami. Napríklad keď mi kamarát po jeho rozvode začal rozprávať, ako si chce nájsť novú manželku, tak som mu zo svojej skúsenosti začal radiť. Pretože keď sa naozaj chce, tak to až tak ťažké nie je. Prvú minútu ma ako tak počúval. Potom však začal vyťahovať ten svoj zoznam. Že musí mať toto a toto, musí byť taká a taká, a musí sa to udiať tak a tak. A ideálne hneď teraz.

Rovnaký scenár ako v predošlom prípade, len iné osoby a kulisy v hlavnej úlohe. Prešlo pár rokov a stále bol sám. Pretože v skutočnosti nechcel. Bol stále naviazaný na svoju ex. A iba by niečo chcel, čo si dokonca po poskladaní všetkých jeho požiadaviek dokopy medzi sebou odporovalo.

Čo majú spoločné

V oboch prípadoch bol rozdiel v tom, že dané osoby tvrdia, že niečo chcú, aj keď iba chceli by. Pretože keď dôjde na lámanie chleba, a majú za tým ísť, tak vytiahnu ten svoj totem – zoznam podmienok, ktoré musia byť splnené ešte predtým, než sa panstvo rozhýbe. Ktorý sa samozrejme takmer nikdy nepodarí splniť, pretože pravdepodobnosť toho klesá so zvyšovaním počtu položiek na zozname. Tým teraz nemyslím, že človek by nemal byť na seba náročný, či by sa nemal pokúšať o nemožné. Myslím tým to, že by si nemal podmieňovať a ospravedlňovať rozpor medzi svojimi slovami a činmi. Pretože od toho momentu je to iba obyčajné, bezvýznamné „chcel by som“.

Čo znamená „chcem“

Slovo „chcem“ je teda stav, kedy niečo chceme bez akýchkoľvek podmienok. Keď sme tomu odovzdaní tak, že je nám jedno, čo sa stane s okolitým svetom, alebo že všetko stratíme. Slovo „chcem“ znamená, že vytrváme až do úspešného konca, bez ohľadu na akúkoľvek skutočnosť, ktorá sa vyskytne po ceste k nemu. Bez podmienok, bez výhovoriek. Bez hoci len pomyslenia na neúspech. Je to niečo takmer až ako fanatický stav. So zapnutým mozgom.

Rýchly test

Alebo, keď to chcete skrátene, tak použijem slová jedného amerického miliardára, ktorého knihu som čítal už nejakých 10-15 rokov dozadu. Tam to povedal veľmi stručne: „Ak niečo naozaj chcete, tak to už dávno máte“. To samozrejme neznamená, že stačí dostatočne silno chcieť, a ono sa to zmaterializuje v tom momente priamo pred vami. To znamená, že jediný spoľahlivý test toho, či ste niečo chceli alebo nie, je to, že ste vytrvali a došli do úspešného cieľa. Všetko ostatné sú len výhovorky. Akokoľvek kruto to teraz môže znieť.

Rozdiel medzi oboma

Na druhej strane neuškodí, keď sa naučíme rozoznávať rozdiel medzi „chcem“ vs. „chcel by som“. Okrem správneho používania nášho rozvinutého jazyka, bude druhá osoba aspoň hneď vedieť, či to myslíte naozaj vážne. A či vám má pomáhať alebo nie. Pretože kto naozaj chce, ten koná. Kto by len chcel, hľadá výhovorky. Tomu prvému s radosťou veľa ľudí pomôže. Ten druhý ľudí iba otrávi a demotivuje. Koho z nich by ste si vybrali vy?

Preto si vo vlastnom záujme dávajte pozor, či naozaj chcete, alebo by ste iba chceli. Nie je hanba povedať správne „chcel by som“, keď niečo z hĺbky duše naozaj nechceme. Je však hanba tvrdiť, že „chcem“, ale nerobiť pre to nič a čakať na spasenie. Lebo to nám síce Ježiš sľúbil, keď príde koniec sveta. Ale k tomu má dôjsť podľa aktuálneho stavu Slnka približne za 4,7 miliardy rokov. Zdraví stravníci sa môžu rozhodnúť zobrať to ako výzvu, a začať vymýšľať nové dlhoveké šaláty. Vám ostatným však asi nemusím hovoriť, že tadiaľto cesta nepôjde.

Výhoda pre vás

A aj preto sa naučte rozlišovať medzi „chcem“ a „chcel by som“. Pretože si potom ušetríte mnoho práce a starostí, keď si myslíte, že chcete, ale v skutočnosti by ste iba chceli. Čiže nechceli. Má potom zmysel namáhať sa vôbec kvôli niečomu, čo naozaj nechcete? Vyjasniť si v živote veci presne nikdy nezaškodí.