Fínske divoké čučoriedky, zázrak zdravej výživy

Fínske divoké čučoriedky, zázrak zdravej výživyPred pár dňami mi prišla mailom jedna úsmevná reklama. Od spoločnosti, od ktorej som v minulosti objednával doplnky výživy, keď som bol zblbnutý zo zdravej stravy. Tentokrát mail začínal sloganom „Unikátna forma železa z fínskych divokých čučoriedok“. A hneď som vedel, že ide o somarinu ako voda v koši. Na ktorú zvyknú naletieť hlavne naivní ľudia, ktorí si neoverujú fakty. Ale hlavne že sú tam fínske divoké čučoriedky. O čo presne ide?

V prvom rade som nikde nenašiel, prečo práve fínske divoké čučoriedky by mali mať viac železa ako napr. slovenské. Jedine že by rástli nad ložiskom železnej rudy, ale to sa stane skôr vo Švédsku. No rozdiely aj tak nebudú o moc väčšie oproti „obyčajným slovenským“ čučoriedkam.

Ďalšia vec je legálnosť takéhoto zdroja potraviny. V každej aspoň trochu rozvinutej krajine je zber plodov v lese zakázaný, aby lesné zvery mali čo jesť. A v jednej z najrozvinutejších krajín sveta to nebude inak. Tam je pozakazované kadečo, dokonca aj alkohol, nieto ešte zber čučoriedok v lese. Mohli síce zobrať sadenicu z lesa a pestovať to na poli alebo v skleníku, ale to už nebudú „divoké“ čučoriedky, ale obyčajné. S chuťou a výživovou hodnotou niekde úplne nižšie.

Perly začínajú

Týmito perlami to však ešte nekončí. Keď sa pozriete na predajné stránky produktu, na ktoré sa mimochodom nedalo prekliknúť z tej reklamy (za to však nechýbal v reklame priamy odkaz na objednanie), tak hneď navrchu nájdete: „Tekuté železo + koncentrát zo severských čučoriedok + fínska pramenitá voda“. Vidíte tam niekto tú „unikátnu formu železa z fínskych divokých čučoriedok“ ? Ja tam vidím železo oddelene od čučoriedok, o ktorých ani nevieme, či sú fínske. Severské môže byť aj zo severozápadného Ruska. Fínska je tam iba pridaná voda. Fajne, fajne…

Keď začnete čítať predajnú stránku k produktu, tak nájdete ďalšiu perlu, citujem – „Ak trpíte nedostatkom železa a nezískavate ho formou doplnkov, vaše telo nedokáže vytvárať nové červené krvinky a dodávať kyslík.“. Takže ak máme nedostatok železa, tak sa dá doplniť len z doplnkov výživy?? A čo tak jesť potraviny bohaté na železo, ktorými to bežne vyriešite, ak ten nedostatok nie je veľmi veľký? Lekári sa asi musia pučiť smiechom, keď im pacienti rozprávajú takéto klenoty. Železo sa doplňuje tabletkami iba vtedy, ak je jeho nedostatok veľký. A najmä sa takéto doplnky môžu užívať iba na lekárske odporúčanie, silnejšie len na lekársky predpis. Skúste sa zo srandy zastaviť v najbližšej lekárni a vypýtať si nejaký silný doplnok so železom. Prvá otázka od nich bude smerovať na názor vášho lekára. Lebo nadmerné užívanie doplnkov so železom je životu nebezpečné.

Predajná stránka potom pokračuje perlami typu, že aké sú „možné“ príznaky nedostatku železa. Nájdete tam vymenovaný zoznam všetkého možného od únavy po vypadávanie vlasov. Čo môže byť všetko od stresu po rakovinu. Čo na tom, že nedostatok železa sa potvrdzuje iba, a iba rozborom krvi? To nevadí, postrašili sme, zákazníkovi snáď vypne logika, a už ho máme v košiari. Hlavne že nakúpi.

Zloženie výrobku

Jediná pochvala tejto skvostnej stránke ide k tabuľke s obsahom železa naspodku stránky. Keď sa však v tej istej tabuľke pozriete na zloženie produktu, tak tam je už evidentne jasné, že o žiadne fínske divoké čučoriedky ani omylom nejde. Zloženie začína týmto: „minerálna voda, koncentrát ovocnej šťavy (20 %) (hruška), čučoriedkový koncentrát, vitamín C (kyselina askorbová), vitamín E (alfa-tokoferylacetát), železo redukované, …“. Otázok je teraz plno:

  • čo tam robí tá hrušková šťava, a prečo jej je viac ako čučoriedkovej, z ktorých má byť produkt?
  • z ktorej krajiny pochádza ten čučoriedkový koncentrát? Fínsko ani divočinu tam nevidieť.
  • prečo je tam pridané železo, keď náš zázrak – fínske divoké čučoriedky – ho majú obsahovať na tony?

Fínske divoké čučoriedky tam nie sú

Na tomto vidíte, že pôvodná „Unikátna forma železa z fínskych divokých čučoriedok“, propagovaná v reklame, je v skutočnosti iba fínska voda s hruškovou šťavou, s obyčajným čučoriedkovým koncentrátom, a s umelo pridaným železom. To je nielenže zavádzajúca reklama, ale úplne nepravdivá reklama. Názor si už na to spravte sami.

A takto by som to mohol rozpitvávať donekonečna. Podstatu ste ale už asi pochopili. Fínske divoké čučoriedky sú len ďalší módny hit „zdravej“ výživy, ktorému musí uveriť asi iba naivný a negramotný človek. Lebo ak si človek prečíta produktovú stránku, a dobrovoľne to kúpi, tak s ním asi nie je niečo v poriadku. Vy ostatní si z toho robte aspoň srandu. Viete, koľko je na trhu takýchto výrobkov? Od himalájskej soli, cez „organickú“ kávu až po rôzne superfoods? Ľudská vynaliezavosť zjavne nemá medze 🙂