Je mikrovlnka škodlivá?

Vtip - pozor - mikrovlnky zabíjajú veľrybyDnes ráno som si pri ohrievaní raňajok v mikrovlnke spomenul na ďalší úsmevný blud, ktorému veria pomerne často aj vzdelaní ľudia. Tým bludom je obávané žiarenie z mikrovlnky, ktoré určite spôsobuje vymieranie korytnačiek v Pacifiku a rakovinu mozgu. A kvôli tomu je vraj mikrovlnka vynálezom jašterov z pekiel. Poďme sa však na to pozrieť z pohľadu fyziky.

 

Mikrovlnky boli pôvodne určené pre reštauračné zariadenia

A tam sa im stále celkom darí. Paradoxne, firma, ktorá ich vynašla, už dávno skrachovala. Ziskový biznis to začal byť až po tom, čo ich iné firmy začali predávať aj do domácností. A vďaka tomu máme dnes doma jeden z najlepších vynálezov storočia.

Ako fungujú

Mikrovlnky fungujú tak, že vydávajú žiarenie, ktoré spôsobuje ohrievanie jedla. Stresujúcim mudrlantom teraz naskočí – „Pozor, žiarenie!!! Zachráň sa kto môžeš! Rakovina!@#$%!!“. Takýmto už nepomôže asi ani svätená voda. Lebo kde nie je rozum, tam je zbytočné všetko ostatné. Pre tých, ktorí ešte ostali pri zmysloch, teraz vysvetlím, ako to funguje z pohľadu fyziky.

Máme niekoľko druhov žiarenia. Vo všetkých prípadoch ide o to isté – energiu. A tá energia vplýva alebo nevplýva na cieľový objekt na základe toho, či je voči nemu odolný alebo nie. Máme napr. rontgenové a gama žiarenie, ktoré sú škodlivé už pri malých dávkach. A máme svetelné žiarenie – ktoré bežný človek vníma ako svetlo – ktoré je škodlivé až pri veľmi vysokých koncentráciách (napr. vo forme laseru). Nemusíte sa však obávať kvôli tomu vychádzať z domu. Škodlivé žiarenia v prirodzených dávkach začínajú až nad viditeľným spektrom, čiže od ultrafialového žiarenia. To je to žiarenie, ktoré spôsobuje spálenie sa na Slnku. Ale aj to musí byť dostatočne silné, a musíte mu byť vystavený dostatočne dlhú dobu, aby Vám niečo mohlo spraviť. Čiže lekcia číslo jedna je, že žiarenie všeobecne nie je škodlivé. Škodlivý je až jeho nadmerný príjem.

Kozmické žiarenie a rakovina mozgu

Mikrovlnka používa infračervené žiarenie, čiže žiarenie pod viditeľným spektrom. Je to rovnaké žiarenie, ako používa Váš ovládač od televízora, či aké vyžaruje ľubovoľný teplý objekt či zdroj tepla – napr. oheň. Zatiaľ čo ovládač od televízora používa veľmi slabé žiarenie, a nemusíte kvôli tomu nosiť alobal na hlave pri pozeraní telky, tak pri mikrovlnke to už neplatí. Tam je žiarenie už dosť silné, s výkonom okolo 700 – 1500 Wattov. A aj to len kvôli tomu, aby ste nemuseli čakať pol dňa, kým sa jedlo zohreje. A preto musí byť zavreté v kovovom obale, aby sa voľne nešírilo do okolia, a koncentrovalo sa len vo vnútri mikrovlnky. Zároveň je infračervené žiarenie bezpečné – nepoškodzuje živú hmotu, iba ju zohrieva. OK, keď to preženiete, tak jedlo spálite, ale to už je chyba na opačnej strane dvierok od mikrovlnky. Rovnako ako keď necháte jedlo na sporáku príliš dlho.

Zohrievanie jedla v mikrovlnke funguje vďaka tomu, že mikrovlnky používajú infračervené žiarenie s konkrétnou frekvenciou, o ktorej sa vo fyzike vie, že spôsobuje kmitanie molekúl, nachádzajúcich sa v bežnom jedle. A kmitanie ľubovoľných molekúl spôsobuje uvoľňovanie tepla. Ktoré sa postupne rozšíri aj na okolité molekuly, čo po nejakom čase spôsobí zohriatie celého jedla. A keďže bežná hmota, vrátane človeka, je relatívne odolná voči infračervenému žiareniu, tak sa zohrieva najmä na povrchu, zvyčajne do hĺbky 2-3 cm, odkiaľ teplo postupuje smerom dovnútra. Preto treba v mikrovlnke zohrievať tenké vrstvy jedla, resp. jedlo rovnomerne rozhrnúť po tanieri, ak to ide. A preto sú veľké objekty, ako napr. husacie stehno, po krátkom ohrievaní na povrchu horúce, a v strede studené.

A čo z toho vyplýva?

Z toho celého však nevyplýva, že mikrovlnka škodí jedlu. Jediné škodenie, ktoré kedy bolo vedecky dokázané, je poškodenie z dôvodu príliš silného ohrevu. Napr. keď si dáte zohriať 1 čerešňu na 5 minút na maximálnom výkone. Je to asi rovnaké ako keby ste si dali opiecť špekáčik na 3-metrovej vatre. Tam ale mikrovlnka ani oheň za tú blbosť nemôžu.

Záver a záchrana sveta

Záver z toho celého je teda taký, že mikrovlnka je pre obyčajný ohrev jedla úplne neškodná, ak ju používate s rozumom, a v súlade s návodom od výrobcu. A výsledné zohriate jedlo je úplne rovnaké, ako keby ste ho ohriali na sporáku. S tým rozdielom, že s mikrovlnkou je menej práce. Ak by ste predsa len ešte pochybovali, tak sa pozrite, čo všetko zjete počas dňa, a kde sa to pripravovalo. Mikrovlnku používajú dnes všetky reštaurácie, aj reťazce rýchleho občerstvenia, prípadne pekárne či iné prevádzky vyrábajúce či používajúce polotovary. Veľakrát sa používa aj v malovýrobe potravín – to je to, čo kupujete ako „bio“ alebo „domáce“ potraviny v obchode. Lebo niektoré suroviny, ako napr. voda, sa pri výrobe musia tiež zohriať, a pri tom objeme, ktorý musia denne vyrobiť, sa nikto nebude babrať so zohrievaním trochy vody na sporáku. Aj keď je to ultra raw vegan onan bio.

Dovolím si tvrdiť, že minimálne polovica jedla, ktorú denne zjete, je alebo bola aspoň čiastočne pripravená v mikrovlnke. A žijete. Pretože ak by to bolo škodlivé, tak by sa to na tých miliardách ľudí už určite prejavilo, alebo by sa to podarilo vedecky dokázať. Tak ako sa to podarilo prednedávnom dokázať Medzinárodnej telekomunikačnej únii so škodlivosťou mobilných telefónov. A tam jaksi nikomu nevadí, že mu to pečie do mozgu vo vzdialenosti 2 cm, každý deň aj niekoľko hodín. Takže ak vám nevadí toto, tak s mikrovlnkou môžete byť úplne v pohode. Jediná škodlivá vec sú bludy a neznalosť.

A s akými ďalšími absurdnosťami ohľadom mikrovlniek ste sa už stretli? Podeľte sa s tým do komentárov nižšie 🙂